تیغ اره

تیغ اره
ابزار تیغ اره در قالب اره هایی با شکل دندانه های متفاوت جهت کاربردهای مختلف تولید می شود؛ بطور مثال دندانه کونیک و صاف (TRF) جهت برش انواع نئوپان و MDF و با شکل دندانه های چپ و راست (WS) برای برش انواع پانل چوبی به کار می رود. شرکت های لایکو و لایتز با در دست داشتن علوم پیشرفته در این زمینه تنوعی از اره ها با دسته بندی اره برش در ماشین آلات دور کن و پانل بر، انواع اره شیار زن و خط زن های دور کن و پانل بر گام بزرگی در ایجاد کیفیت برش مطلوب، طول عمر بالا و کاهش صدای اره برداشته است. این دسته از تیغ اره ها شامل تیغ اره mdf بر، تیغ اره چوب بر، تیغ اره گرد بر، تیغ اره الماسه، تیغ اره برش mdf و تیغ اره ام دی اف بر می باشند.


این نوع تیغ اره برای برش صفحات کورین طراحی و تولید گردیده که با توجه به انتخاب مناسب بدنه محصول و سختی الماس دندانه ها، کیفیت برش در متریال کورین بی نظیر، بدون ارتعاش و دارای طول عمر بالا میباشد.
از تیغ اره الماسه کورین بر برای برش پنل های ام دی اف و نئوپان استفاده می شود که کار صحیحی نبوده و توصیه میگردد از تیغ اره مخصوص هر متریال برای برش محصول متناسب آن استفاده شود. تیغ اره الماسه کورین بر علاوه بر نوع متریالی که برش میدهد بسیار حساس بوده و در صورت برش ورق هایی با جنس دیگر دچار اشکال می شوند و این موضوع حتما باید در مورد این نوع تیغ اره مد نظر قرار گیرد.

کیفیت تیغ اره های کورین بر و انواع مختلف دندانه ها
تیغ اره های کورین بر بسیار حساس هستند و باید حتما برندی که برای خرید این تیغ اره ها انتاخب میکنید برند مناسب و با کیفیتی باشد در غیر اینصورت ممکن است مجبور باشید در بدترین حالت به صورت ماهانه یک تیغ اره تعویض کنید. اما با خرید تیغ اره های کورین بر مناسب با تعداد ورق های مصرفی تان می توانید در بازدهی کارگاه خود پیشرفت به سزایی را شاهد باشید.
اره آهن بر ابزارى است كه از آن براى بريدن انواع فلزات استفاده مى شود. شايد از نام اين اره اينطور استنباط شود كه فقط براى بريدن آهن است ولى بر خلاف نامش از اين اره براى بريدن انواع فلزات و همچنين براى برش انواع پلاستيك ها و حتى در مواردى غير معمول براى بريدن چوب استفاده كرد.
پس از ساخته شدن تیغه اره‌ لبه برنده دندانه ها آب‌کاری میشوند. جنس تیغه اره‌ برای بریدن کارهای نرم و معمولی از فولاد ابزار و برای کارهای سختتر و فولاد از فولاد ابزار آلیاژی (تندبر) انتخاب ميشوند. برای بریدن کارهای خیلی سخت تیغه اره هایی که لبه برنده آنها مجهز به فلزات سخت (الماسه) هستند به کار میرود.

نکته1: برای این​که تیغه اره ها انعطاف پذیر باشند و هنگام کار نشکنند، فقطدندانه های آن را سخت می‌کنند.

نکته2: برای بریدن لوله ها، پروفیل ها و ورقهای نازک تیغه اره های دندانه ریز به کار برده ميشود.

جنس تیغه اره ها
در صورتی که به بالای تیغه اره ها دقت کنید حروفی مشاهده می کنید. این نشانه ها بیانگر مواد کار رفته و روش تولید این تیغه اره هاست:

HCS : از جنس فولاد کربنی است که برای مواد نرم مانند چوب نرم ، لمینت و پلاستیک نرم مورد استفاده قرار می گیرد.

HSS : فولاد سخت شده با کیفیت و سرعت بالاست که جهت مواد سخت مانند آلومینیوم و فلزات غیر آهنی مورد استفاده قرار می گیرد.

BIM : تیغه اره دو فلزی یا بی متال است که ترکیب بسیار ارتجاعی دو مدل بالا می باشد و برای انجام کارهای بسیار سنگین کاربرد دارد.این تیغه اره برای کار بر روی چوب سخت ،پلاستیک سخت و مواد سخت تر مانند فلزات آهنی  و غیرآهنی کاربرد دارد.این سری از تیغه اره ها انعطاف پذیر برای کارهایی که ریسک شکستن تیغه اره وجود دارد بسیار مناسب است.

TC یا HM : تیغه اره های تنگستن کاربید بسیار کارآمد هستند.این نوع تیغه اره ها برای کار بر روی فایبرگلاس،پلاستیک سخت شده،ورقه های فیبری تقویت شده با بتون و فولاد ضد زنگ کاربرد دارند.در صورتی که تیغه اره با دندانه های تنگستن کابید پوشیده شده باشد دارای مش می شود و برای کاربردهای خاص مانند برش سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل دندانه ها
نکته بسیار مهم دیگری که در کارایی و کاربرد تیغه اره ها تاثیر دارد شکل و نحوه طراحی هندسی دندانه هاست

تیغه فورج شده با جهت دندانه ها به طرفین
این نوع تیغه اره برای برش های نسبتا ناصاف مورد استفاده قرار می گیردو بیشتر برای برش های سریع در چوب سخت و نرم، آلومینیوم، پلاستیک و فلزات غیر اهنی مناسب.

تیغه فورج شده با دنده های مواج
این تیغه اره برای برش های ظریف و مستقیم در تخته سه لا ،فولاد نرم،آلومینیوم ، فلزات غیر آهنی و پلاستیک مناسب است.

تیغه ماشین کاری شده با جهت دندانه ها به طرفین
این نوع تیغه اره برای برش های سریع در چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

تیغه اره ماشین کاری شده با دنده های مخروطی  ماشین کاری شده